Przyczyny i objawy zaburzeń lękowych
Strach odczuwa się, kiedy pojawia się zagrożenie lub gwałtowne i nagłe zmiany w życiu. Tymczasem, lęk jest reakcją na irracjonalne poczucie zagrożenia. Mimo podłoża psychicznego, taka reakcja wpływa na cały organizm. Jeśli ten stan jest długotrwały i intensywny to ma się do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Warto poznać objawy, na które należy zareagować. A także podłoże zaburzeń lękowych.
Objawy zaburzeń lękowych
Objawy zaburzeń lękowych nie są jednakowe dla każdej osoby. Zależą także od rodzaju danego schorzenia. Dlatego, warto wiedzieć, że zaburzenia lękowe dzielą się na: fobie, lęk napadowy, lęk uogólniony. Najczęstszymi objawami są: zawroty głowy, stałe zdenerwowanie, napięcie mięśni, drżenie, przyspieszone bicie serca, poczucie bezradności, pocenie się, stały niepokój. Już przy ich występowaniu, powinno się wykonać badania psychologiczne, np. w przychodni w Jarocinie. A w razie potrzeby podjąć dalsze kroki. Inne objawy mogą wręcz wpływać na codzienne funkcjonowanie, np. unikanie miejsc, czy sytuacji, a także duszności, czy ataki lękowe.
Przyczyny zaburzeń lękowych
Podobnie jak w przypadku objawów, przyczyna zaburzeń lękowych nie jest jednoznaczna. Niektóre z nich mogły powstać w dzieciństwie, inne podczas okresu dojrzewania lub już w wieku dorosłym. Brak stabilnej sytuacji rodzinnej, zawodowej, czy finansowej, gwałtowne, nieplanowane zmiany, czy życie w ciągłym stresie- to wszystko może doprowadzić do zaburzeń lękowych. Lęk napadowy może mieć także podłoże genetyczne. Dodatkowym czynnikiem może być także nieodpowiednia dieta, czyli taka uboga w warzywa i owoce. Zażywanie substancji psychoaktywnych również może doprowadzić do zaburzeń lękowych. Wpływ może mieć też ciąża lub narodziny dziecka.