O czym może świadczyć wysoki poziom cukru?
Wysoki poziom cukru we krwi — hiperglikemia — może być sygnałem świadczącym o rozwoju pewnych chorób. Objawy hiperglikemii mogą być łagodne lub ciężkie i zależą od stopnia wzrostu poziomu cukru we krwi. Wysoki poziom cukru często prowadzi do odwodnienia organizmu, zmęczenia i częstego oddawania moczu. O jakich chorobach może świadczyć wysoki poziom cukru? Kiedy należy wykonywać pomiar cukru? Sprawdź poniżej!
Co oznacza wysoki poziom cukru we krwi i jakie może mieć skutki?
Wysokie stężenie cukru we krwi może być objawem cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która powoduje problemy z przetwarzaniem glukozy przez organizm. W cukrzycy typu 1 organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, która jest potrzebna do przetwarzania glukozy. Z kolei w cukrzycy typu 2 organizm wytwarza insulinę, ale nie potrafi jej prawidłowo wykorzystać. Wysoki poziom cukru we krwi jest niebezpieczny i może prowadzić do poważnych powikłań. Długotrwała hiperglikemia może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów, nerek, a nawet serca.
Kiedy należy badać poziom cukru we krwi i wygląda badanie?
Regularne badanie poziomu cukru we krwi może wykryć choroby, takie jak cukrzyca, czy hipoglikemia. Dodatkowo badanie cukru jest skutecznym sposobem na uniknięcie ciężkich powikłań, takich jak choroba wieńcowa, choroba nerek, neuropatia, czy udar mózgu. Pomiar cukru we krwi warto wykonać, gdy pojawią się niepokojące objawy, takie jak nieustanne uczucie głodu, niepokój, nadmierne pocenie się, drżenie rąk i nóg. Badanie cukru jest prostym i skutecznym zabiegiem, który polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej pacjenta. Następnie pobrana krew trafia do laboratorium, w którym poddawana jest dokładnej analizie.